Kangal Sucuk

Kıyma haline getirilen büyükbaş veya küçükbaş hayvan etlerinin ve yağlarının içine baharat, lezzet verici baharatlar ve kültür eklendikten sonra doğal hayvan bağırsağı veya geçirgen yapay bir kılıf içerisine konarak belirli koşullarda ve belli süre zarfında olgunlaştırma (Fermantasyon) ve kurutma işlemi uygulanması .

Kangal sucuk Türklerin en çok tükettiği ve Türklere ait biçimi olan bir sucuk çeşididir. Bütün Türk tipi sucukların yapılışında bağırsağa giren kıyma ve baharatlar fermente olarak yeni ve enfes bir lezzet olarak karşımıza çıkar. Orta Asya Türkleri bağırsağa doldurulan bu sucuk içlerinin her iki ucunu burarak iple bağlar ve bu haliyle bir yere asarak kurumaya bırakırlardı. Bugün de aynı gelenek sürmektedir. “Kangal Sucuk” Türk hanelerine giren ve en bilinen sucuk tipidir. Avrupalılar ise sucuğu daha çok baton halde tüketirler.

Türkiye’de birçok üreticisi olan kangal sucuğun bugün en önde gelenleri ve en çok bilinen markalarının çoğu Cumhuriyet yıllarında kurulmuştur. Yine aynı şekilde en önde gelen kangal sucuk üreticileri de elbette Afyon’dan ve Kayseri’den çıkmaktadır. Yine de Kayseri pastırması ile Afyon ise sucuğu ile nam salmıştır. Bugün ülkemizde sucuğun kangal, baton, parmak, göden ve varyanta gibi çeşitleri bulunuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
× Nasıl Yardımcı Olabilirim?
X