Ağ Gelin Efsanesi

Erciyes Dağı Efsanesi II – Ağ (Ak) Gelin’in sadakati

Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Gazi köyünde anlatılan bir efsaneye göreyse, köyde bulunan ve Ak Gelin Taşı denilen asırlık taşın Erciyes’le bir ilgisi var.

Dağın güneyindeki etekte yaşayan bir Türkmen obasında güzelliğiyle dillere destan iki çocuklu ve mutlu bir gelin yaşarmış. Ak Gelin diye anılan bu güzel kadının kocası bir gün savaşa gitmiş. Bunu fırsat bilen nicedir kadına aşk besleyen bir eşkıya ise obayı basarak Ak Gelin’i kaçırmaya kalmış. Çaresiz kadın çocuklarını ve gelin sandığını yanına alarak eşkıyadan kaçmak isterken Erciyes Dağı’nda bir uçurumun kenarına gelmiş. Yapabileceği bir şey olmadığından ellerini açıp Mevla’ya dua etmeye başlamış. ‘Allah’ım benle çocuklarımı ya kuş eyle ya da taş’ diye ettiği dua kabul olmuş ve Ak Gelin’le çocukları oracıkta taş kesilmiş. Savaş sonrası obaya dönen kocası ise ailesinin taş olmuş bedenlerinden bir ses geldiğini duymuş. ‘Namusumu eşkıyaya çiğnetmedim, yiğidim ahdımı o eşkıya da koma ‘ diyormuş karısının taş bedeni. Koca eşkıyadan intikamını almış mı almamış mı bilinmese de yiğidin yaktığı ağıt hala yöreye ait bir türkü olarak söyleniyor. İhtiyar Erciyes Dağı ise ağarmış doruğuyla efsanelerini usul usul dinliyor.

Ağ Gelin Ağ gelin de indim ola yayladan Ağ gelin sürmelim oy. Kaşı değil gözü beni ağlatan Ağ gelin sürmelim oy. Bu güzellik sana kadir mevlâdan Ağ gelin sürmelim oy. Ölürüm de ahtımı koymam sende Ağ gelin sürmeli sevdiğim. Sarı yazma pek yakışır güzele Ağ gelin sürmelim oy. Sarardı gül benzim döndü gazele Ağ gelin sürmelim oy. Ben gidiyom da sen yârini tazele Ağ gelin sürmelim oy. Ölürüm de ahtımı koymam sende Ağ gelin sürmeli sevdiğim. Bir taş attım karlı dağın ardına Ağ gelin sürmelim oy Düştü mola Ağ gelinin yurduna Ağ gelin sürmelim oy Senin ile şu beylerin derdine Ağ gelin sürmelim oy Alırım ahtımı koymam sende Ağ gelin sürmeli sevdiğim Ağ gelin de oturmuş çorap örüyor Ağ gelin sürmelim oy Çorabın üstüne güller deriyor Ağ gelin sürmelim oy Zalim anan uzaklara veriyor Ağ gelin sürmelim oy Alırım ahtımı koymam sende Ağ gelin sürmeli sevdiğim Irmak kenarında biter yosunlar Ağ gelin sürmelim oy Yosunun üstünde bizi yusunlar Ağ gelin sürmelim oy İkimizi de bir mezara kosunlar Ağ gelin sürmelim oy Ağ gelin de biri yari desinler Ağ gelin sürmeli sevdiğim Ağ gelin oturmuş taşın üstüne Ağ gelin sürmelim oy Taramış zülfünü kaşın üstüne Ağ gelin sürmelim oy Bir selamın gelmiş başım üstüne Ağ gelin sürmelim oy Alırım ahtımı koymam sende Ağ gelin sürmeli sevdiğim 

Kaynak : http://turkulerimiz.biz/turku_sozleri-5813-Ag-Gelin-sozleri.html#.XhMyLesza1s
Copyright © turkulerimiz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat
× Nasıl Yardımcı Olabilirim?
X